Szkolenia BHP
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek m.in. zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenie systematycznych szkoleń pracowników w zakresie bhp.
Szczegółowo kwestia szkoleń została unormowana w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp.
Rozporządzenie to określa:
- Szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bhp, zwanego dalej szkoleniem;
- Zakres szkolenia;
- Wymagania dotyczące treści i realizacji programu szkolenia;
- Sposób dokumentowania szkolenia;
- Przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów;
- Szkolenia.
Rodzaje szkoleń:
Szkolenie w zakresie bhp zostało podzielone na szkolenie:
- wstępne,
- szkolenie okresowe, które może być prowadzone w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego.
Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:
- Szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej instruktażem ogólnym;
- Szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej instruktażem stanowiskowym.
Instruktaż ogólny powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bhp obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i z ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, a także z metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Rodzaje szkoleń:
Szkoleniom okresowym podlegają:
- osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści,
- pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,
- pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji,
- pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby,
- pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni w pkt. 14, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.